تفاوت میان چای سبز و سیاه چیست؟

در حقیقت ، در ابتدا هیچ تفاوتی به طور ذاتی میان چای سبز و سیاه وجود ندارد و هر دو از یک بوته مشابه چیده می شوند . این تغییر توسط فرآیندی ایجاد می گردد که روی برگ های چای صورت می پذیرد.

برگ های چای سبز پس از برداشت تحت دمایی حدود ۲۰۰ درجه سانتی گراد حرارت دیده تا از تخمیر آن جلوگیری شود. سپس آن ها را در هم می پیچند تا پیش از حرارت دهی مجدد ، شکل گیرند. چای سیاه به روشی دیگر فرآوری می شود. چای سیاه ابتدا پژمرده شده و قبل از هرگونه حرارت دادن به آن ، پیچیده می شود. سپس برای زمانی معین چای را در مرحله تخمیر گذاشته تا رنگ آن به قهوه ای متمایل به سیاه برسد.

دلیل اســاسی تفاوت در انواع چای واکنش تخمیر است. هر دو نوع چای سبز و سیاه به میزان بالایی حاوی پلی فنوهای آنتی اکسیدان ( کاتچین ها ، فلاونول ها ، تئافلاوین ها و تئاروبیگین ها ) هستند. EGCG نام یکی از انواع کاتچین ها است که در غلیظ ترین شکل خود در چای سبز یافت شده و فعال ترین کاتچین موجود در این چای بوده که تاکنون مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفته است. طبق تحقیقات انجام شده ، میزان تأثیر EDGC در رادیکال های آزاد صد برابر بیشتر از ویتامین C و ۲۵ برابر از ویتامین E می باشد.
خواص چای سبز

چای سیاه و چای سبز هر دو از گیاه واحدی به دست می آیند و تفاوت آنها در طرز فراوری چای است. در چای سیاه عملیات تخمیر انجام می شود اما در چای سبز بدون انجام این فرایند برگهای چای خشک می شوند چای سبز را بدلیل داشتن موادی مانند کاتچین و آنتی‌اکسیدان دارای خواص دارویی مفید می دانند، که نسبت به آنتی‌اکسیدان‌های معروفی چون ویتامین‌های C وE بسیار قوی‌تر عمل می‌کند. به تازگی علاوه بر مردم چین، چای سبز در بسیاری از کشورهای جهان طرفداران فراوانی یافته‌است. دلیل اصلی این استقبال، آشنایی مردم دیگر کشورها با خواص درمانی این نوع نوشیدنی است. هرچند در مواردی توصیه و پیشنهاد مردم به یکدیگر عامل اصلی مصرف برخی مواد غذایی یا نوشیدنی‌ها است، اما در مورد چای سبز علاوه بر توصیه دهان به دهان، پژوهشگران نیز .خواص دارویی آن را تایید کرده‌اند. نوشیدن روزانه ۳ تا ۴ فنجان چای سبز، مانع از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.

برخی از خواص چای سبز: 

  • کاهش دهنده وزن
  • التیام ورم مفاصل
  • تقویت استخوان‌ها
  • کاهش دهنده کلسترول و قند خون
  • درمان پارکینسون
  • درمان بیماری‌های کبدی
  • کاهش فشار خون
  • کاهش مشکلات دهان و دندان

 

فرم تماس